Повторно отворена најголемата синагога во Германија | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Повторно отворена најголемата синагога во Германија

*

Во Берлин денеска повторно се отвори најголемата синагога во Германија, која беше реставрирана во изминатите три години. На церемонијата присуствуваа и германскиот министер за внатрешни, Волфганг Шојбле и претседателката на Централниот совет на Евреите во земјата, Шарлоте Кноблох. Синагогата која датира од 1904 година, не била запалена од нацистите во 1938 година во т.н. Кристална ноќ. Постоеле стравувања дека пламенот би можел да се прошири и врз куќите на луѓе кои не се Евреи, а кои се наоѓале во околината на синагогата.