Повторно жестоки судири во Могадишу | Вести | DW | 18.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Повторно жестоки судири во Могадишу

Во главниот град на Сомалија повторно избија вооружени судири во кои загинаа најмалку седум лица . Во две населби во јужниот дел на Могадишу , може да се чујат рафални стрелби и експлозии на франати. Исламистичките бунтовници во изминатите недели засилија нападите врз позициите на сомалиската армија и сојузничката етиопска армија. Поради ратсечкото насилство Могадишу според податоци на ОН , го напуштила една петина од населението.