Повторно евакуација од пожари во Малибу | Вести | DW | 25.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Повторно евакуација од пожари во Малибу

*


Една недела по пожарите во Калифорнија, крајбрежното место Малибу, во близина на Лос Анџелес, е повторно загрозено од пожар. Евакуирани се повеќе од 15 илјади луѓе. Досега се уништени речиси 40 вили, а огнот им се заканува на уште 220 такви објекти. Пожарите, според противпожарникарските единици, се засилуваат поради ветровите и тешко можат да бидат ставени под контрола.