Повик на Абас | Вести | DW | 15.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Повик на Абас

*

Палестинскиот претседател Махмут Абас повика на соборување на владата на Хамас во појасот Газа. Сега е крајно време за тоа, рече Абас. На тој начин, тој за првпат јавно ги осуди насилничките безредија на денот на одбележуавњето на смртта на поранешниот претседател Јасер Арафат. Во истото обраќање, Абас ја повтори желбата на неговиот народ да склучи мир со Израел.