Победа на конзервативиците во Франција | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Победа на конзервативиците во Франција

*

Конзервативниот француски претседател и шеф на УМП Никола Саркози е јасен победник на првиот круг парламентарни избори. Пет недели по победата на Саркози на претседателските избори неговата партија сега освои речиси 40 проценти од гласовите. Социјалистите освоија 25 проценти. За точниот распоред на местата во парламентот ќе се одлучува во вториот изборен круг наредната недела. Учеството на изборите во првиот круг изнесуваше 60 проценти.