1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Музика

Враќање на старите добри плочи

Јерг Јелинек
15 април 2021

Вклучете, подесете и останете дома. Тоа го прават милиони аудиофили откако избувна пандемијата на коронавирусо Главно користат стриминг услуги, но сѐ повеќе од нив слушаат музика на винил. Само во САД, продажбата на плочи се зголеми за 30% на 620 милиони долари во 2020. И во Европа се враќа продажбата и производството на плочи. Во Мадрид се отвори првата фабрика за винил по повеќе од 20 години...

https://www.dw.com/mk/%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%87%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BB-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D1%88%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%B4-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0/video-57199305
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Балкански земји, како Србија и Северна Македонија - преку Бугарија ќе можат да добиваат азербејџански гас кој е поевтин од рускиот

Македонски приклучок до „новата епоха“

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница