План за тампон зона во појасот на Газа | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

План за тампон зона во појасот на Газа

Израелската армија размислува да воведе тампон зона од 300 метри како заштита од ракетни напади од страна на Палестинците. Војската веќе и поднесе концепт на владата на премиерот Ехуд Олмерт. Денеска милитантни Палестинци испукаа ракети на југот на Израел. Пред два дена при ваков напад повреден е еден Израелец.