Петти ден штрајк на железницата во Франција | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Петти ден штрајк на железницата во Франција

*

Во Франција и натаму има големи нарушувања во железничкиот сообраќај, оти продолжува штрајкот на железничарите. Причина за прекинот на работата кој трае веќе пет дена, е намерата на претседателот Саркози да ги укине пензиските привилегии за државните службеници.