Петреус предложи повлекување на дел од силите во Ирак | Вести | DW | 11.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Петреус предложи повлекување на дел од силите во Ирак

*

Американскиот врховен командант во Ирак, генерал Дејвид Петреус, во извештајот пред Конгресот, предложи повлекување на 30.000 американски војници од Ирак до половината на 2008. Според Петреус мисијата на САД во Ирак е успешна. Сепак тој предупреди дека прераното повлекување на силите од теренот би било катастрофално. Ирачката влада го поздрави извештајот.