Перу по земјотресот | Вести | DW | 17.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Перу по земјотресот

*

По катастрофалниот земјотрес на југот од Перу, земјата добива најави за помош од целиот свет. И без посебен апел, меѓународната заедница веднаш реагираше, изјави перуанскиот претседател Алан Гарсија при посетата на погоденото подрачје. Според последните извешати, во земјотресот со јачина од 8 степени, загинале повеќе од 500 лица, околу илјада и 500 се повредени. Десетици илјади луѓе останаа без покрив над глвата. Екипите за расчистување сметаат дека под урнатините е можно да има уште жртви. Владата во Лима воспостави воздушен мост за снабдување на преживеаните.