1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Пеп Гвардиола

Хозеп Пеп Гвардиола, роден на 18 јануари 1971 година, е шпански фудбалски тренер и поранешен фудбалер. Во моментов го предводи тимот на Манчестер Сити во англиската премиер лига.

Најголемиот дел од фудбалската кариера Гвардиола го мина во Барселона како дел од славниот тим на Јохан Кројф кој ја освои првата титула европски првак во 1992 година. Има 47 настапи за шпанската фудбалска репрезентација и златен медал од Олимписките игри во 1992. Во првата сезона како тренер на ФК Барселона во 2008, ги освојува домашната лига, купот и Лигата на шампионите. Од 2013 година го предводи Бајерн Минхен каде три сезони едноподруго ја освојува Бундеслигата.