Пелоси во Сирија | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пелоси во Сирија

Претседателката на Американскиот долен дом на Конгресот,Ненси Пелоси стигна во посета на Сирија и покрај острата критика од страна на американскиот претседател Џорџ Буш.Таа денеска ќе има средба со сирискиот претседател Башар ел Асад.Буш ја нарече посетата на Пелоси контрапродуктивна и дека испраќа погрешен сигнал до владата во Дамаск.Тој истовремено повторно и префрли на Сирија дека ги поддржува милитантните исламисти и ја дестабилизира демократски избраната влада во Либан.За разлика од неговата внатрешнополитичка ривалка Пелоси,Буш сака меѓународна изолација на Сирија.