Пекинг се раселува воочи ОИ | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пекинг се раселува воочи ОИ

*

Меѓународната организација за заштита на правото на домување во Женева денеска предупреди дека кинеските власти во рамки на подготовките за ОИ во 2008 година раселиле 1,5 милион жители на Пекинг. Во извештајот се наведува дека голем дел од жителите биле со сила раселени и добиле ниска компензација.