Пекинг остро реагира на средбата Меркел-Лама | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пекинг остро реагира на средбата Меркел-Лама

*

Кина ги засили критиките за средбата меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и тибетанскиот лидер Далај Лама. Направена е штета за германско-кинеските односи- изјави портпарол на министерството за надворешни работи во Пекинг. Тој ја обвини германската влада за грубо мешање во внатрешните работи на Кина. Меркел се сретна со Далај Лама во неделата .