Пекинг – атомски разговори | Вести | DW | 20.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пекинг – атомски разговори

Северна Кореја, според јужнокорејски наводи, сака по најавенто затворање на нејзините нукеларни постројки повторно да стане членка на Меѓународната агенција за атомска енергија. Јужнокорејската новинска агенција Јонхап јави дека ваквата намера северниот сосед ја најавил на атомските разговори што се водат во Пекинг. Северна Кореја од Меѓународната агенција за атомска енергија истапи во 1994 година , а од Договорот за неширење нукеларно оружје се откажа во 2002 година.