ПДК и Демократскиот Сојуз на Косово партнери во идната влада? | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ПДК и Демократскиот Сојуз на Косово партнери во идната влада?

*

Идната владина коалиција на Косово најверојатно ќе биде составена од првопласираната Демократската партија на Косово на Хашим Тачи и второрангираниот Демократски сојуз на Косово на претседателот Сејдиу. Ова за агенцијата Ројтерс го потврдија неколку извори од ДПК, која се прогласи за победник на изборите. И првичните неофицијални податоци потврдуваат дека партијата на Тачи на вчера одржаните парламентарни и локални избори води со 35%, а на второ место со 22% поддршка е Демократскиот сојуз на Косово. Извори од ПДК отфрлаат можност за коалиција со Новата алијанса на Косово, која со 12%, освоени гласови е на третото место.