Патот на Трамп до Белата куќа | Свет | DW | 10.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Патот на Трамп до Белата куќа

Доналд Трамп е успешен градежен претприемач, бестселер-автор, ТВ-ѕвезда, а сега и 45-ти претседател на САД. Во милијардерот Трамп многумина гледаа комична фигура, но тој сега се вселува во Белата куќа.

Како Доналд Трамп, во кој се крстат бројни Американци кои настрадаа во економската криза и од последиците на глобализацијата, дошол до своето богатство и стигна до челната позиција во САД? Милијардерот не е воопшто типично олицетворение на познатиот „американски сон“ - не стартувал од нула или како чистач или мијач на садови, туку добил стартен капитал од својот татко-претприемач. Се школувал во воен интернат, но избегнал да оди во војната во Виетнам, извлекувајќи се како неспособен поради коскен шилец во петицата. Неколкупати се женел, милува да стои пред камерите и знае на дел од луѓето да им го каже она што сакаат да го слушнат. Кои се најважните станици на животниот пат на Трамп?

DW.COM

Реклама