Партијата на Абе загуби на изборите за горниот дом на парламентот | Вести | DW | 29.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Партијата на Абе загуби на изборите за горниот дом на парламентот

*

Јапонската владејачка Либерално демократска партија претрпе убедлив пораз на денешните избори за горниот дом на парламентот. На гласањето кое заврши пред два часа најмногу гласови освоила опозиционата Демократска партија. Владата на конзервативниот премиер Шинзо Абе сепак останува на власт со оглед на големото мнозинство во долниот дом на парламентот, но ќе се соочи со проблеми во натамошното владеење. Абе, кој пред десет месеци го наследи Јуничиро Коизуми, се поврзува со серија скандали, меѓу нив и оној за лошата политика во однос на пензискиот систем.