Партиски конгрес на СПД во Хамбург | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Партиски конгрес на СПД во Хамбург

*

Денеска во Хамбург почна тридневниот партиски конгрес на Социјадемократите на Германија. На почетокот на конгресот говореше поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, според кого политиката на партијата секогаш ја носела земјата напред. Централна тема на првиот ден на конгресот е изборот на раководството на партијата. Реизборот на Курт Бек за шеф на СПД се смета за сигурен. На конгресот треба да е усвои и новата програма на партијата.