Парламентрни избори во Египет | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Парламентрни избори во Египет

*

Во Египет почнаа изборите за долниот дом на парламентот. Ќе бидат сменети 88 од вкупно 267 носители на мандат, кои се на функција шест години. Претседателот Хусни Мубарак треба да именува и 44 нови членови на советот. Како најголем конкурент за владеачката Национал демократска партија на Мубарак важат исламистичкото Муслиманско Братство.