Парламентарни избори во Хрватска на 25 ноември | Вести | DW | 08.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Парламентарни избори во Хрватска на 25 ноември

*

Парламентарните избори во Хрватска ќе се одржат на 25 ноември, соопшти денеска претседателот на хрватскиот парламент Владимир Шекс. Одлуката е донесена по средбата на Шекс со претседателот Стипе Месиќ и премиерот Иво Санадер кој изјави дека владата ќе работи додека новиот кабинет не положи заклетва. Последните анкети во Хрватска покажуваат дека меѓу граѓаните во земјата расте рејтингот на опозицијата.