Парламентарни избори во Австралија | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Парламентарни избори во Австралија

*

Во Австралија денеска се одржуваат избори за нов состав на парламентот. 14 милиони жители на земјата имаат право на глас. Според последните анкети Либералната партија на конзервативниот премиер и близок соработник на САД Џон Хауард, е пред пораз. Најголеми изгледи за триумф и се даваат на лабористичката партија предводена од поранешниот дипломат Кевин Руд. Тој изјави дека доколку ја освои власта ќе ги повлече австралиските војници од Ирак и ќе го ратификува протоколот за заштита на климата од Кјото.