Парафирана САА меѓу Црна Гора и ЕУ | Вести | DW | 16.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Парафирана САА меѓу Црна Гора и ЕУ

Црна Гора и ЕУ го потпишаа договорот за Стабилизација и Асоцијација. Еврокомесарот за проширување Оли Рен вчера во Подгорица изјави дека од договорот за слободна трговија земјата ќе има конкретна корист. Рен порача дека од исполнувањетоа на спогодбата, реформите во судството и јакнење на административниот капацитет, ќе зависи патот на Црна Гора кон ЕУ. Рен денеска е во Сараево.