Паравоена формација за ослободување на Епир | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Паравоена формација за ослободување на Епир

Во областа Епир во северозападна Грција кон границата со Албанија се појавила паравоена формација која себе си се нарекува Ослободителна војска на Чамите,објавува Танјуг повикувајќи се на информација објавен ана интернет.Веста била проследена и со две видео снимки објавени на албанската телевизија Њус 24.На нив се гледаат осум маскирани и вооружени лица.Печатените медиуми во Грција ја повикаа владата остро да реагира против видео снимките и од американската компанија Јаху да побара адреса и податок од која држава пристигнале тие.