Папaта во Бразил | Вести | DW | 10.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Папaта во Бразил

Папата Бенедикт 16 на неговата прва посета на Латинска Америка пристигна во Бразил. Претседателот на Бразил Луис Игнацио Лула де Силвва го пречека водачот на римо – католичката црква на аеродромот во Сао Паоло. На почетокот на посетата папата го потенцираше неговиот став против абортусот. Главна тема на патувањето, покрај сиромаштијата и насилството, е и оттргнувањето на многу луѓе oд католичката црква.