Папа – 80 роденден | Вести | DW | 15.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Папа – 80 роденден

Папата Бенедикт 16-ти денеска со голема миса на плоштадот на Свети Петар во Рим ќе го прослави 80-тиот роденден. На свеченоста се очекуваат голем број кардинали и бискупи од целиот свет. Денеска треба да биде објавена и книгата на Папата со наслов „Исус од Назарет„. Претседавачот на бискупската конференција на Германија, кардиналот Карл Леман, ја означи книгата како подарок за сите верници:

„Кога некој Папа пишува книга, а не само збирка од проповеди што ги одржал, и тоа уште на тема Исус од Назарет, тогаш тоа е само по себе голем настан. Папата ни ја подарува за неговиот 80-ти роденден.„