Папа – екологија – млади | Вести | DW | 03.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Папа – екологија – млади

*

Папата Бенедикт 16-ти ги повика младите католици ширум светот да се заангажираат за поголема заштита на човековата околина. Во мисата под отворено небо во италијанското место Лорето, тој пред половина милион млади порача дека мораме да спречиме природата да го загуби чувствителниот баланс. На вториот ден од средбата што се смета за подготвителна за Конгресот на католичката младина во Сиднеј наредната година, Папата исто така апелираше до младите христијани да се откажат од животните модели што почиваат врз ароганција и насилство.