Папа – Австрија | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Папа – Австрија

*

Папата Бенедикт 16-ти денеска пристигна во тридневна посета на Австрија. Повод за доаѓањето на Поглаварот на Католичката црква во Австрија е прославата на 850-тиот јубилеј на светилиштето Маријацел. Бенедикт 16-ти ќе им одаде почит на еврејските жртви на нацизмот во Виена, каде ќе има разговори и со шефот на државата Хајнц Фишер. На завршницата в недела Папата ќе одржи миса во Виенската катедрала Свети Стефан.