Папата Франциско против легализација на дрогите | Свет | DW | 25.07.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Папата Франциско против легализација на дрогите

Папата Франциско, за време на посетата на клиника за наркозависници во Бразил, повика на борба против нарко-картелите и предупреди од легализацијата на дрогите

Папата Франциско се изјасни против либерализацијата на употребата на наркотици и ги повика латиноамериканските нации да се зафатат „со коренот на проблемот - шверцот на наркотици“.

„ Либерализацијата на употребата на наркотици, која се разгледува на различни места во Латинска Америка, не е тоа што ќе овозможи да се намали ширењето и влијанието на хемиската зависност, изјави папата при посетата на католичкиот медицински центар Сао Франциско де Асис во Рио де Жанеиро, специјализиран за лекување наркозависници.

Според папата Франциско, „неопходно е да се бориме со проблемите, кои се во основа на употребата на наркотици, поттикнувајќи поголема праведност и обука на младите за вредностите кои се градат во животот“.

Бразил, Гватемала, Уругвај, Мексико и Колумбија се залагаат за легализирање на марихуаната.