Папата Франциско одблизу | Северна Македонија | DW | 07.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Папата Франциско одблизу

Заедништво, соживот и светла иднина во европското семејство - ова беше главната порака од првата и веќе историска посета на папата Франциско. Тој имаше средби со државниот врв, верските лидери, граѓаните.

Папата Франциско во своето обраќање од Вилата Водно, по средбата со државниот врв, ја искажа својата почит кон државата со која Ватикан е во дипломатски односи 25 години и која ја има дадено заштитничката на сиромашните и отфрлените Мајка Тереза.

Папата го потенцираше мултикултурниот и мултирелигискиот состав на земјата.

„Овие посебни карактеристики, во исто време, се од голема важност за патот кон што побрза интеграција со европските земји. Посакувам оваа интеграција да се одвива позитивно за целиот Западен Балкан, како и тоа дека секогаш ќе се одвива почитувајќи ги различностите и основните права... Бог да ја чува и благослови Северна Македонија, да ја зачува хармонијата и да ѝ даде просперитет и радост.“

На централниот плоштад во Скопје беше раздвижено уште од утрото. Верници и граѓани од сите страни на светот трпеливо го чекаа пристигнувањето на папата.

Што за нив значи доаѓањето на Светиот отец и други детали од десетчасовната посета на папата Франциско, во видеото:

Гледај видео 04:24

Папата Франциско одблизу

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама