1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Папата се повлекува „за добро на црквата“

ЕМФ/дпа/кна13 февруари 2013

Папата Бенедикт 16. им се заблагодари на верниците за љубовта и молитвите со кои го следеле неговиот Понтификат. Тој рече дека заминува од функцијата „за добро на црквата“.

https://p.dw.com/p/17dKu
Фотографија: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

Одлуката да се повлече, како што денеска (13.02) рече папата Бенедикт Шеснаесетти, ја донесол по своја слободна волја. Пред присутните на Генералната аудиенција во Ватикан, тој нагласи дека по долги молитви и многу размислување дошол до ваквата тешка одлука. Тој не се гледа себеси веќе во состојба, поради тоа што нема доволно сила, за извршување на функцијата. Видливо трогнат, 85-годишниот папа се заблагодари за долгиот аплауз и за „изразите на симпатија“ и од верниците побара: „Молете се и натаму за папата и за црквата.“

Верниците со часови чекаа да влезат на Генералната аудиенција. Попладнево папата ќе служи литургија на среда пепелница, со што се означува почетокот на предвелигденските пости.

Ова беше првиот јавен настап на папата Бенедикт Шесанесетти откако тој во понеделникот (11.02) најави дека на 28 февруари ќе ја напушти функцијата.