Папата посакува поскромна црква | Свет | DW | 30.07.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Папата посакува поскромна црква

По впечатливата посета на Аушвиц, папата Франциско повторно им се обрати на младите. Тој за време на денешната миса на Светскиот ден ден на католичката младина во Краков упати порака и до претставниците на црквата.

Папата Франциско се залага за поотворена и поскромна црква. „ Во нашиот живот како свештеници секогаш често може да се постои искушение, малку да останеме затворени во нас во нашите кругови, од страв или од комодитет“, изјави поглаварот на римокатоличката црква на денешната миса во рамките на Светскиот ден на католичката младина кој се оддржува во полскиот град Краков од 26. до 31. јули. Тој вчера го посети и поранешниот концентрационен логор Аушвиц во Полска каде им оддаде почит на милионите жртви на холокаустот. Тој во музејот во логорот остави запис: „Господе смилувај се над луѓето. Господе, прости ја толкавата свирепост“.

Папата престојува во Краков пет дена и утре заминува за Рим. Претходно тој ќе оддржи завршна миса за крајот на шестдневниот Светски ден на католичката младина кој по вторпат се оддржува во Полска. Млади католички верници од 180 земји од целиот свет, деновиве се собирааво Краков. До завршната миса организаторите очекуваат околу 1,5 милиони посетители.

Погледнете го вебвидеото за 31.Светски ден на католичката младина:

Гледај видео 00:56
Now live
00:56 минути

Краков под знакот на Светскиот ден на каттоличката младина

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама