Папата повика на мир во Сирија | Свет | DW | 25.12.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Папата повика на мир во Сирија

Папата Бенедикт 16. денеска (25.12) на 65 јазици го даде божиќниот благослов „Урби ет Орби“. Неговата порака годинава беше главно фокусирана на Сирија.

Мировната порака на папата Бенедикт 16. годинава е насочена пред се‘ кон Сирија и конфликтот во кој не се поштедени „ниту недолжните“.

„Уште еднаш повикувам да се стави крај на крвопролевањето, да им се пружи помош на бегалците и да се бара политичко решение за конфликтот по пат на дијалог“, рече папата.

Притоа, Бенедикт 16. одбегна, исто како и досега, да заземе страна во конфликтот. Папата остана неутрален и по прашањето на конфликтот во Светата земја: „Нека има мир во земјата во која е роден Спасителот. Тој на Израелците и Палестинците нека им даде храброст да им стават крај на борбите и поделбите и да зачекорат решително по патот на преговори“, рече поглаварот на Римокатоличката црква.

На плоштадот Свети Петар денеска беа собрани десетици илјади луѓе за да ја слушнат божиќната порака на папата и неговиот благослов „Урби ет Орби“.

Реклама