Папата напролет ќе ја посети Македонија | Северна Македонија | DW | 13.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Папата напролет ќе ја посети Македонија

Папата Франциско ќе допатува во посета на Македонија на 7. мај 2019 година, потврди денеска владата во Скопје.

Како што беше соопштено денеска од страна на македонската влада, поглаварот на Римокатоличката црква ја прифатил поканата на највисоките власти во државата и на Римокатоличката црква во Македонија да ја посети земјата.

Посетата на Папата Франциско ќе биде остварена на 7. мај наредната година. „На апостолското патување во Македонија, папата Франциско ќе го посети Скопје, родниот град на света Мајка Тереза“, прецизираше владата, напоменувајќи дека програмата на посетата ќе биде дополнително објавена.

Во Македонија папата ќе дојде од Бугарија, каде ќе престојува од 5. до 7. мај и ќе ги посети градовите Софија и Раковски.

DW.COM

Реклама