Папата загрижен за положбата на децата во Европа | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Папата загрижен за положбата на децата во Европа

*

Папата Бенедикт 16-ти денеска ја завршува тридневната посета на Австрија. Поглаварот на Католичката црква вчера присуствуваше на прославата на 850-годишниот јубилеј на Маријацел, место за аџилак на католиците. Притоа тој се пожали на непријателскиот однос спрема децата во европските општества: “Европа стана сиромашна со деца. Ние се’ сакаме за нас самите и немаме вистинска верба во иднината” – рече Папата.