Папата ги повика Г8 да ги исполнат ветувањата | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Папата ги повика Г8 да ги исполнат ветувањата

*

Папата Бенедикт 16 ги повика лидерите на најразвиените земји да ги исполнат ветувањата дека ќе ја зголемат помошта за најсиромашните земји, особено во Африка. Папата ги потсети богатите земји да не ги заборавати милениумските цели на ОН меѓу кои е борбата против СИДА – та и обезбедување на основно образование за сите деца до 2015 година.