Папата бара нови мировни преговори за Блискиот исток | Вести | DW | 09.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Папата бара нови мировни преговори за Блискиот исток

*

Папата Бенедикт 16-ти на средба со американскиот претседател Џорџ Буш побара нови преговори во блискоисточниот конфликт. Буш во Рим го информира поглаварот на Католичката црква за резултатите од самитот на Г8 во Хајлигендам и го уверуваше дека ќе биде реализирана на самитот ветената помош за сиромашните и болните во Африка.

Наредна станица на турнејата на Буш е Албанија, каде ќе се состане со премиероте на земјите од Јадранската повелба – Албанија, Македонија и Хрватска, а потоа ќе оди и во Бугарија.