Папандреу го обвинува Караманлис | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Папандреу го обвинува Караманлис

*

Лидерот на грчката опозиција Георгиос Папандреу го обвини премиерот Костас Караманлис дека дозволил повторно на површина да излезе тврдиот став на Македонија. Папандреу изјави дека острите тонови на адреса на БЈРМ не се доволни, но истовремено предупредува прашањата за надворешната политика на земјата да не се користат во предизборни цели. Потезите на владата во однос на Македонија и Турција, според него, драстично ги намалила преговарачките можности на Грција.