„Панкот не е мртов“ награден од публиката во Софија | Панорама | DW | 18.03.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

„Панкот не е мртов“ награден од публиката во Софија

Македонскиот „Панкот не е мртов“ најмногу им се допадна на гледачите на Меѓународниот филмски фестивал во Софија. Ова е десетта престижна награда за делото на режисерот Владимир Блажевски.

Mакедонскиот филм „Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски ја освои наградата од публика на 16-иот Меѓународен филмски фестивал во Софија.

Филмот беше прикажан во Балканската конкуренција. На фестивалот во Софија, којшто завршува вечерва, беа прикажани 260 филмови од 52 држави.

Ова е десетта награда на „Панкот не мртов“. Минатата недела тој беше награден и на меѓународниот фестивал „Синема мунди“ во Карлови Вари, Чешка.

На Владимир Блажевски ова му е трет игран филм, по „Хај Фај“ во 1987 и „Булевар на револуцијата“ во 1992.

Автор:СН/АМ/миа/макфакс

Редактор: Александар Методијев