Панда бебиња во Зоолошката градина во Берлин | Теми | DW | 06.09.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Панда бебиња во Зоолошката градина во Берлин

Првпат во зоолошка градина во Германија свет здогледаа мечиња-панди. Двете близначиња се подмладок на двојката големи панди кои Берлин во 2017. година ги доби времено од Кина, во симболичен гест на германско-кинеското пријателство. Во природна средина во светот живеат само уште околу 2.000 големи панди.

Гледај видео 00:47

Прочитај го и ова