Палестинци - нова влада | Вести | DW | 18.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Палестинци - нова влада

Денеска почнува работата новата палестинска влада на национално единство под водство на стариот -нов премиер Исмаил Ханија од Хамас. Американската влада во првата реакција на најавената владина политика манифестираше „разочарување„. Портпарол на Стејт департментот порача дека позицијата на владата на национално единство е неспоива со меѓународниот мировен план за Блискиот исток. Германското претседателство со ЕУ ја поздрави инаугурацијата на новата влада, но нагласи дека помошта од европските фондови останува ограничена се‘ додека новата влада не усвои платформа за работа што ќе биде соодветна на принципите на Блиско источниот квартет.