Палестинци – изборен закон | Вести | DW | 03.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Палестинци – изборен закон

*

Претседателот на Палестинците Махмуд Абас со декрет го измени изборниот закон. Според документот, сите кандидати на наредните парламентарни избори мораат да го прифатат статутот на неговото движење ПЛО, кој на Израел му го признава правото на постоење. Овој потег на Претседателот се толкува како обид да им се отежне учеството на изборите на припадниците на радикалното палестинско движење Хамаз, кое одбива да го признае Израел. Официјални претставници на Хамаз веднаш го прогласија декретот на Абас за нелегален.