Палестинци влада на национално единство | Вести | DW | 17.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Палестинци влада на национално единство

Премиерот на Палестинците Исмаил Ханија и неговата влада на национално единство имаат намера да ги почитуваат досега склучените меѓународни договори за Блискиот исток. Тој сепак нагласи дека клуч за мир и стабилност се окончување на израелската окупација и правото на Палестинците на самоопределување – порача Ханија пред пратениците на палестинскиот парламент, Неговата влада останува на ствот дека Палестинците имаат право на самоодбрана и отпор. Ханија уште во текот на денот ќе го поднесе новиот владин кабинет за гласање доверба. Претседателот на Палестинците Махмуд Абас, пак, на заседанието на парламентот побара укинување на меѓународниот финансиски бојкот на палестинските автономни власти.