Пакистан – џамија | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пакистан – џамија

*

10-тина силни детонации го спречија најавениот петчлен преговарачки тим да влезе во ареалот на Црвената џамија во Исламабад. Во делегацијата имаше пратеници на пакистанскиот парламент, како и религиозни водачи, кои сакаа да донесат храна и лекови, но и да се обидат да го убедат лидерот на отпорот имамот Абдул Рашид Гази да се откаже од натамошни борби со пакистанските сили за безбедност. Во џамијата во центарот на Исламабад и понатаму се наоѓаат неколку стотии радикални исламисти од коранското училиште, кои ја критикуваат владата на Претседателот Первез Мушараф и бараат воведување исламска држава по углед на Авганистан во времето на владеењето на Талибанците.