Пакистан – џамија | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пакистан – џамија

*

Полицијата и милитантните исламисти забарикадирани во Црвената џамија во Исламабад и понатаму водат борби. Во раните утрински часови пакистанските сили за безбедност извршија напад врз едно од зданијата на коранското училиште во близината на џамијата и при тоа уапсија 50 ученици. Милитантите во џамијата и понатаму одбиваат безусловна капитулација и нагласуваат дека ќе се борат до смрт.