Пакистан – џамија | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пакистан – џамија

*

Пакистанските сили за безбедност денеска го зголемија притисокот врз забарикадираните исламисти во Црвената џамија во Исламабад. Тие упатија оклопни транспортери кон џамијата, кои се‘ уште не презеле офанзива. Претходно специјалците кренаа во воздух една од портите кон џамијата. Вториот човек на Црвената џамија, Абдул Рашид Гази и понатаму го одбива барањето на пакистанската влада за безусловна капитулација на забарикадираните ученици во коранското училиште при џамијата.