Пакистан – Шариф | Вести | DW | 23.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан – Шариф

*

Поранешниот пакистански премиер Наваз Шариф, по седум години минати во егзил, смее да се врати во земјата. Ова решение на Врховниот суд на Пакистан се смета за нов политички неуспех на претседателот Первез Мушараф, неколку недели пред претседателските избори во земјата. Шариф беше соборен од Мушараф во 1999 година.