Пакистан – насилство | Вести | DW | 20.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан – насилство

*

Во три самоубиствени напади во Пакистан се убиени повеќе од 50 луѓе, меѓу нив и голем број полицајци. Само во нападот што се случи на пазарот во близина на Карачи загинаа најмалку 30 лица. Властите сметаат дека бранот насилства е акт на одмазда поради освојувањето на Црвената џамија пред една недела, која беше запоседната од радикални муслимани. Оттогаш во различни напади се убиени 200 луѓе. Портпаролот на американскиот претседател, тони Сноу, не исклучи можност за вмешување на САД на територија на Пакистан, кој е сојузник на Американците во борбата против тероризмот.