Пакистан – напад | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пакистан – напад

*

При нападот врз воен конвој на пакистанската армија на северо-западот од земјата животот го загубија најмалку 16 вјници. Непознати лица активираа бомба со далечинско палење и потоа стрелаа врз возилата од конвојот, тврдат извори на тајните служби. Пограничниот регионот Северен Вазиристан се смета за место за одмарање и обука на исламски екстремисти и приврзаници на Талибанските востаници во соседен Авганистан.