Пакистан и Авганистан против насилството | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан и Авганистан против насилството

*

Во Кабул денеска почнатридневна конференција на која ќе се бараат нови патишта за надминување на насилствот во регионот. На средбата учествуваат племенски водачи, политичари и религиозни лица од Авганистан и Пакситан. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на отварањето побара од близу 600те делегати да се постигне успех во запирањето на борбите и немирите. Талибанците повикаа на бојкот на таканречената мировна Џирга. Пакистанскиот претседател Первез Мушарав кратко пред почетокот го откажа учеството на конференцијата со укажување на обврските во Исламабад. Се претпоставува дека престои воведување вонредна состојба во Пакистан.